ثبت نام دانش آموزان مهاجر آغاز شد


ثبت نام دانش آموزان مهاجر آغاز شد
 
ثبت نام دانش آموزان مهاجر افغانستانی بدون مدرک در مدارس ایرانی به‌صورت رسمی آغاز شد.
 
طبق اعلام سایت دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی، این روند به این شرح است:
به گزارش اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، صدور معرفی نامه تحصیلی از صبح روز دوشنبه مورخ ۹۴/۵/۱۲ در محل‌هایی که از سوی دفاتر امور اتباع و مهاجرین خارجی استان‌های محل سکونت اعلام می‌گردد آغاز می‌شود.
نحوه ثبت نام و دریافت معرفی نامه به شرح ذیل تعیین می‌گردد:
۱- حسب برنامه‌ریزی انجام‌شده فرآیند اداری اجرایی در ۲ مرحله مجزا طراحی‌شده است: ۱- مرحله نوبت‌دهی که طی آن خانوارها بر اساس ظرفیت معینی به دفاتر معینی که توسط دفاتر اتباع استان‌ها اعلام می‌گردد، در روزهای تعیین شده نوبت دهی می‌شوند. ۲- مرحله ثبت نام در دفتر کفالت و صدور برگه معرفی‌نامه تحصیلی (نشانی مراکز تعیین شده و یا دفاتر کفالت در هر استان برای نوبت‌دهی از طریق اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی هر استان اعلام می‌گردد)
۲- دفاتر کفالت، موظفند فرآیند ثبت نام را در عرض ۵ روز کاری و از صبح روز دوشنبه ۹۴/۵/۱۲ آغاز و در ساعت ۱۴ روز جمعه ۹۴/۵/۱۶ پایان دهند
۳- در فرایند ثبت‌نام صرفاً خانوارهای فاقد مدرک قانونی یا دارای مدارک فاقد اعتباری که دارای فرزند یا فرزندان در سن تحصیل بین ۷ الی ۱۸ سال هستند می‌توانند شرکت نمایند.
۴- طرح ثبت نام از دانش آموزان فاقد مدرک صرفاً برای این گروه برنامه ریزی شده است. و دولت جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه برنامه ای برای شناسایی و ثبت نام از اتباع افغانی مرتکب ورود و اقامت غیرقانونی ندارد.
۵- در طول مدت نوبت‌دهی که از مورخ ۱۲ الی ۱۶ مرداد ادامه دارد، صرفاً ولی دانش‌آموز شامل پدر یا مادر با در دست داشتن سه قطعه عکس خود و ۳ قطعه عکس برای فرزند یا فرزندان در سن تحصیل ۷ الی ۱۸ سال خانوار به نشانی‌هایی که توسط اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اعلام می‌شود مراجعه نماید. لازم است تاکید شود که در مرحله نوبت‌دهی به هیچ‌وجه دانش‌آموز به همراه ولی نباید به مرکز آورده شود. برای امر نوبت‌دهی هیچ هزینه‌ای از مراجعین دریافت نخواهد شد.
۶- در مرحله نوبت‌دهی علاوه بر برگه تعیین نوبت مراجعه به دفتر کفالت، برگه معرفی دانش‌آموز به مرکز بهداشتی نیز انجام می‌گردد. انجام واکسیناسیون و معاینات پزشکی جزئی از فرایند ثبت‌نام به شمار می‌آید و لازم است حتماً دانش‌آموز برای طی مراحل بررسی وضعیت سلامت در اسرع وقت به مرکز بهداشتی تعیین‌شده در برگه مراجعه نماید. صدور معرفی‌نامه بهداشتی و انجام واکسیناسیون رایگان است. لیکن چنانچه انجام آزمایشات پزشکی از سوی مرکز بهداشت به پزشکان طرف قرارداد ارجاع داده شود، بابت معاینه مبلغ ۱۵۰٫۰۰۰ ریال باید پرداخت شود.
۷- در مرحله ثبت‌نام که طی آن باید به دفتر کفالت تعیین‌شده مراجعه گردد، حضور دانش‌آموز به همراه ولی و ارائه برگه نوبت‌دهی الزامی است، در غیر این صورت ثبت‌نام انجام نخواهد شد.
۸- پس از ثبت‌نام برای دانش‌آموز برگه معرفی‌نامه تحصیلی صادر می‌گردد و دفتر کفالت صرفاً فقط مجاز است مبلغ ۴۰٫۰۰۰ ریال بابت امور اداری مربوطه دریافت نماید.
۹- طرح صرفاً صدور معرفی‌نامه تحصیلی برای تحصیل دانش آموزان فاقد مدرک در سال تحصیلی ۹۴-۹۵ می‌باشد و به هیچ‌وجه مدرکی برای ولی دانش‌آموز و سایر اعضاء خانوار وی صادر نخواهد شد.
۱۰- ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان‌ها، نظارت بر نوبت‌دهی و صدور معرفی‌نامه های تحصیلی و بهداشتی را عهده‌دار می‌باشند.
منبع: اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران